eveniment
Data: 
6 Dec 2011 - 16:30
7 Dec 2011 - 17:00
8 Dec 2011 - 11:00
9 Dec 2011 - 11:00
10 Dec 2011 - 16:00
Loc: 
Multiple locatii (vezi programul)
stats
books-express.ro

Festivalul International de Teatru “Zilele Teatrului Ludic”

In ce masura cultura in care traim se desfasoara in formele jocului? In ce masura spiritul ludic actioneaza asupra omului care traieste aceasta cultura? Poate vom gasi raspunsuri la aceste intrebari in cadrul Festivalului International de Teatru „Zilele Teatrului Ludic”, care se va desfasura in intervalul 6-10 decembrie 2011 si care se cartacterizeaza printr-o bogata diversitate, incepand de la autorii dramatici, continuand cu multinationalitatea artistilor, si incheind cu salile, mai mult sau mai putin conventionale in care timp de cinci zile vom vedea teatru.

Cehov, Visniec, Anouilh, Caragiale si alti scriitori la fel de cunoscuti stau sursa de inspiratie tinerilor regizori de toate varstele care isi vor aduce specatacolele la Iasi. Insa supratema acestui festival este, fara dar si poate, ludicul – sub semnul caruia vor sta atat spectacolele de teatru, cat si workshop-urile tematice.

De la „jocul” cosmogonic al zeilor la jocul ceremonial al adultilor, sau la plasmuirile copilariei, impulsul ludic a reprezentat una dintre cele mai vechi, mai vii si mai misterioase functii ale comportamentului uman. In lucrarea Actualitatea frumosului, filosoful german Gadamer spune ca „jocul reprezinta nu atat cealalta latura a seriozitatii, cat mai degraba adevarata temelie vitala a naturaletei spiritului, obligatie si libertate concomitent”.

Mai mult, importanta jocului nu consista doar in faptul ca, intelegandu-l, vom avea o perspectiva mai profunda asupra artei in general, si a celei teatrale in particular; prin experienta jocului putem avea, de fapt, o reprezentare mai exacta asupra insasi esentei lucrurilor. Plasandu-ne, ludic, dincolo de trebuintele impuse de materialitate, recompensa va fi mai mare decat satisfactia imediata, pentru ca vom putea privi cu mai multa putere de patrundere in chiar inima realitatii. Dar ca sa se joace cu adevarat, omul, cat timp se joaca, trebuie sa fie din nou copil. Asadar, pentru oricine doreste sa-si regaseasca latura jucausa, copilul ratacit, poate alege una sau mai multe din propunerile festivalului!

Programul festivalului:

Marti 6 decembrie

Ora 16.30 - ”NEXT“
Adaptare dupa Terrence McNally
Casa de Cultura ”Mihai Ursachi“
TEATRUL PARC – COPOU Iasi
Regia: Aurel Luca
Distributia: Flavia Cirlan, Radu Mihoc
Muzica: Anca Stanescu
 
Ora 17.30 - ”ESCROCI IN AER LIBER”
Adaptare dupa Ion Baiesu
Sala Camin 5 - Tudor  Vladimirescu
TEATRU ‘NTRE CAMINE – Universitatea Tehnica Iasi
Regia: Aurel Luca
Distributia: Ancuta Sandu, Adrian Simion (Trafa), Ilie Mindrila 
Muzica: Vlad Boariu
 
Ora 17.30 - ”LE BAL DES VOLEURS”
Adaptare dupa Jean Anouilh
Sala Gaudeamus – Casa de Cultura a Studentilor
TRUPA FAROUCHES - Colegiul  National ”Garabet Ibraileanu” Iasi
Regia: Raluca Chiru
Coregrafia: Daniela Broasca
 
Ora 19.00 - ”MICUL PRINT“
Adaptare dupa A. de Saint Exupery
Sala Gaudeamus – Casa de Cultura a Studentilor
“SO TRUPA”
Spectacol de miscare
Regia: Ana Hegyi
Distributia: Vadimir Calin, Radu Chiriac, Andreea Galateanu, Ichim Bianca, Maria Varlan, Cosmin Moisii, Alexandra Bujoreanu.
 
Ora 20.30 - ”CONU LEONIDA FATA CU REACTIUNEA”
Adaptare de Aurel Luca dupa I. L. Caragiale
Sala Camin 5 - Tudor Vladimirescu
TEATRU ‘NTRE CAMINE – Universitatea Tehnica Iasi
Regia: Aurel Luca
Distributia:  Florin Ciocanaru, Adrian Simion (Trafa), Ancuta Sandu, Ilie Mindru.

Ora 20.30 - “POVESTI DE FAMILIE”
Adaptare dupa Biljana Srbljanovic
Sala Gaudeamus – Casa de Cultura a Studentilor
TEATRUL STUDENTESC “LUDIC”
Regia: Aurel Luca
Miscare scenica: Vera Pantea
Distributia: Ionut Nacu, Vera Pantea, Radu Mihoc, Anca Stanescu, Catrinel Constantinescu
Muzica, lumini: Flavia Cirlan, Silviu Curut

Miercuri 7 decembrie
 
Ora 17.00 - ”URSUL“
Adaptare dupa A. P. Cehov
Casa de Cultura ”Mihai Ursachi“
TEATRUL PARC – COPOU Iasi
Regia: Aurel Luca
Distributia: Ana Sescu, Radu Mihoc, Cristi Popovici
Muzica, lumini: Anca Stanescu
 
Ora 18.30 - ”POEM IRLANDEZ PENTRU VIOARA SI SUFLET”
Adaptare dupa John Kendric
Sala Gaudeamus – Casa de Cultura a Studentilor
TEATRUL STUDENTESC “LUDIC”
Regia: Aurel Luca
Miscare scenica: Vera Pantea
Distributia: Vera Pantea, Silviu Curut
Muzica, lumini: Ionut Nacu

Organizator Fundatia Bethany
O campanie despre oameni mici, pentru oameni mari
Strangere de fonduri: Coloreaza un destin
 
Ora 20.00 - ”BAULA“
Sala Gaudeamus – Casa de Cultura a Studentilor
Compania TEATRE DE CONTACTE – Girona, Spania
Regia: Elisabeth Cauchetiez

Joi 8 decembrie
 
Ora 11:00 - 13:00 - ATELIER DE TEATRU – COMEDIA dell’ ARTE THEATRE WORKSHOPS
Sala Azur – Casa de Cultura a Studentilor
Regizor si director teatru: Eugene Nacht – Israel

Ora 17.00 - ”SMOKING APOCRYPHA“
Dramatizare dupa “Cartea Apocrifelor” de Karel Capek
Casa de Cultura ”Mihai Ursachi“
TRUPA “SKEPSIS” Alba Iulia
Director: Viorel Mihai Cioflica

Ora 19.00 - “CONU LEONIDA FATA CU REACTIUNEA”
Adaptare de Aurel Luca dupa I. L. Caragiale
Sala Gaudeamus – Casa de Cultura a Studentilor
TEATRU ‘NTRE CAMINE – Universitatea Tehnica Iasi
Regia: Aurel Luca
Distributia:  Florin Ciocanaru, Adrian Simion (Trafa), Ancuta Sandu, Ilie Mindru
Muzica, lumini: Anca Stanescu, Ionut Nacu
 
Ora 20.30 - “DESPRE SEXUL FEMEII – CAMP DE LUPTA IN RAZBOIUL DIN BOSNIA“
Adaptare dupa Matei Visniec
Sala Gaudeamus – Casa de Cultura a Studentilor
TEATRUL STUDENTESC “LUDIC”
Regia: Aurel Luca
Miscare scenica: Vera Pantea
Distributia: Vera Pantea, Ana Maria Sescu
Muzica, lumini: Ionut Nacu

Vineri 9 decembrie

Ora 11:00 - 13:00 - ATELIER DE TEATRU COMEDIA dell’ ARTE THEATRE WORKSHOPS
Sala Azur – Casa de Cultura a Studentilor
Regizor si director teatru: Eugene Nacht – Israel

Ora 16.30 - ”ULTIMUL  GODOT“
Casa de Cultura ”Mihai Ursachi“
TEATRUL PARC – COPOU Iasi
Regia: Aurel Luca
Distributia: Cristi Popovici, Vlad Roland Minia
Muzica, lumini: Nicoleta Petrisor, Radu Mihoc
 
Ora 17.30 - “22 (Douazecisidoi)”
De Salahhe
Sala Azur – Casa de Cultura a Studentilor
TEATRUL STUDENTESC ”THESPIS” - CCS Timisoara
Regia, coregrafia, muzica: Salahhe
Coordonator: Adrian Korek
 
Ora 18.30 - ”NORWAY.TODAY”
De Igor Bauersima
Sala Azur – Casa de Cultura a Studentilor
TRUPA GAUDEAMUS – CCS Cluj-Napoca
Regia: Sorin Misiriantu
Coordonator: Victor Bercea
 
Ora 19.30 - ” SULAMITA”
Adaptare dupa Alina Nelega/ Ion Minulescu
Sala Gaudeamus – Casa de Cultura a Studentilor
TEATRUL STUDENTESC ”DE CE FICATUL?” Casa de Cultura Galati
Regia: Eduard Popov
Coregrafia: Iulian Munteanu/ Beatrice Rubica
Muzica: Claudiu Furnica

Ora 20.30 - “POEM IRLANDEZ PENTRU VIOARA SI SUFLET”
Adaptare dupa John Kendrick
Sala Gaudeamus – Casa de Cultura a Studentilor
TEATRUL STUDENTESC “LUDIC”
Regia: Aurel Luca
Miscare scenica: Vera Pantea
Distributia: Vera Pantea, Silviu Curut
Muzica, lumini: Ionut Nacu

Sambata 10 decembrie

Ora 16.00 - ”TABLOUL“
De Eugen Ionescu
Casa de Cultura ”Mihai Ursachi“ 
TEATRUL STUDENTESC THEATRON – CCS  Craiova
Director: Stefan Florescu

Ora 17.00 - “ASTEPTAND”
Sala Studio Ludic - Casa de Cultura a Studentilor
COMPANIA STUDIO 24 – CCS Bucuresti
Spectacol paraverbal
Regia: Mihai Serghei Todor

Ora 18:00 - ”FACTORUL UMAN”
De: Theirry Janssen
Sala Azur – Casa de Cultura a Studentilor
TEATRUL STUDENTESC ”THESPIS” – CCS Timisoara
Coordonator: Adi Korek
 
Ora 19.00 - ”PANTALONE  INDRAGOSTIT”
Sala Azur – Casa de Cultura a Studentilor
COMPANIA STUDIO 24 – CCS Bucuresti
Comedia dell’ Arte
Regia: Mihai Serghei Todor
 
Ora 20.00 - “ULTIMA IMBUCATURA DIN… DRAGOSTE”
Sala Gaudeamus – Casa de Cultura a Studentilor
TEATRUL ”MICROBIS” – CCS Sibiu
Teatru-dans
Coordonator regie, coregrafie: Hugo Wolff

 
Spectacole cafe - teatru:
 
Intre 7 si 9 decembrie de la ora 22.00 vor avea loc spectacole “stil teatru in cluburi si spatii neconventionale”.
 
Miercuri 7 decembre - Clubul Presei
“KEBAB” de Gianiana Carbunariu
ACADEMIA DE MUZICA, TEATRU SI ARTE PLASTICE, Chisinau, Republica Moldova

Joi 8 decembrie - Teatrul Club
“STOP THE TEMPO“ de Gianina Carbunariu
TEATRUL STUDENTESC ”LUDIC”
Regia: Aurel Luca
Distributia: Diana Finkelstain, Nicoleta Petrisor, RADU Mihoc
Muzica: Flavia Cirlan, Silviu Curut

Vineri 9 decembrie - Teatrul Club
”FUCK YOU, EU.RO.PA!”, adaptare dupa: Nicoleta Esinencu
TEATRUL STUDENTESC “LUDIC”
Regia: Aurel Luca
Distributia: Adriana Danila, Flavia Cirlan, Anca Stanescu
Muzica: Silviu Curut


Articol scris de Caterina Ursu | Dum, 04/12/2011 - 02:16
Iti place ce tocmai ai terminat de citit?
Aboneaza-te prin email sau RSS ca sa fii la curent cu noutatile de pe site.
Despre editor
imaginea utilizatorului caterina